Patlaç Valflerin Kullanım Amacı

Jet filtre ( torbalı filtre ) sistemlerinde biriken tozları silkelemek veya bunkerlerdeki toz maddelerin tortulaşmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Patlaç Valflerin Kullanım Prensibi

Patlaç valfler, kontrol sisteminden gelen elektrik sinyali ile enerjilendiğinde çekirdek yardımıyla diyaframı iter ve havayı şoklar. Patlaç valflerin giriş ve çıkış bağlantıları 90° açı yapacak şekilde üretilmiştir ve normalde kapalıdır. Enerji verildiğinde açılır. Şoklama olayı 100-150 msn enerji verilerek gerçekleştirilir. Diyaframlı valfler olduğu için valf girişinde 0,5 bar fark basıncı olması gerekir.

Patlaç Valflerde genellikle plastik ve nbr diyafram kullanılır. Standart ölçüler ¾”, 1” ve 1 ½” dir. Bağlantı rakorlu ve dişlidir.

Patlaç Valf Koruma Sınıfı IP65 dir. Ex proof patlaç valf istenilen filtrelerde, valf pano içinden enerjilendirilecek şekilde hava kumandalı patlaç valf tercih edilebilir. Eğer bu uygula istenmiyorsa atex patlaç valf kullanılmalıdır.

Patlaç Valf Uygulama Alanları

Hava torbalı filtreler, elektrostatik boya kabinleri, bunkerler, gaz türbinleri.

Patlaç Valf Kullanan Başlıca Sektörler

Sektör Çimento, seramik, boya, toprak, termik santraller, beton santralleri, mobilya, makina, cam, demir-çelik, kimya ve gıda sanayileridir.