Pinch vanalar esnek vana veya kıstırma vanası diye de adlandırılır. Genellikle katı ve tanecikli akışkanların kontrolü için kullanılır. Akışkanın geçmesini ya da durdurulmasını sağlamak için kauçuk contadan yararlanılır. Pinch vanaya hava, elektrik veya manuel volanla komut verildiğinde lastik büzülerek sızdırmazlık sağlanır.

Tanecikli katı modellerin transferi için idealdir. Mekanik parçası olmadığı için küresel ve kelebek vanalara göre daha az bakıma ihtiyaç duyar. Pinch vanalar dört bölümden oluşur;

-Gövde

-Sızdırmazlık contası

-Bağlantı malzemeleri (diş, flanş)

-Kontrol ekipmanı

Esnek Vanalar Nasıl Kontrol Edilir?

Pinch vanalar hava tahriki 3/2 yollu solenoid valfler ile yapılır. 4-8 bar arası basınca ihtiyaç duyulur. Aktüatörlü pinch vanalarda dikkat edilecek en önemli konulardan birisi tahrik basıncının hat basıncından yüksek olmasıdır. Pnomatik aktüatörlü pinch vanalar ise yay geri dönüşlü lineer aktüatör veya pnömatik pistonla çalıştırılır. Normalde açık veya normalde kapalı pozisyonda ayarlanabilir.

Elektrik aktüatörlü pinch vanalar ise lineer ya da çok turlu aktüatör ile kontrol edilebilir.  Manuel pinch vanalar ise volanla açma ya da kapatma yapar.

Pinch Vananın Sızdırmazlık Ekipmanları Nedir?

Doğal kauçuk, EPDM,  açık gıda maddesi için EPDM, nitril, açık gıda maddesi için nitril, CSM, butil, CR (neopren), silikon veya viton olabilir.

Pinch Vananın Avantajları;

-Kolay bakım

-Tıkanma, sıkışma ve ölü bölgenin olmaması

-Kompakt, basit, sağlam tasarım

-Çok hızlı açılma ve kapanma süreleri

-Az hava tüketimi

-%100 sızdırmazlık

Pinch Vana Nerelerde Kullanılır?

Pnömatik taşıma sistemlerinde, çimento silolarında, silobas uygulamalarında, toz ve granül halde kuru dökme malzemeler, çimento, kalsit, maden, pertokimya malzemeleri, kül, uçucu kül (fly ash), kömür tozu, soda, cam tozu, alçı, perlit, mermer tozu, plastik, polietilen, plastik granül, seramik tozu, kaolin, üre, kuartz, un, kepek, toz şeker, tuz, nişasta, yem, buğday, arpa, mısır, pirinç, çeltik, tohum, hububat vb. malzemelerin geçiş kontrolünde kullanılır.